سیم‌کارت الکترونیکی یا eSim

سیم‌کارت الکترونیکی یا eSim چیست؟

folder_openایرانسل
visibilityبازدید: 2

برخلاف سیم‌کارت‌های معمولی که قطعه‌هایی فیزیکی هستند و می ­توان آن­ها را از دستگاهی به دستگاه دیگر جا به جا کرد، سیم‌کارت‌های الکترونیکی یا eSim قطعات کوچکی هستند که امکان خارج کردن آن‌ها از دستگاه یا جابه جایی‌شان وجود ندارد.

در سیم‌کارت‌های معمولی یک شماره شناسایی منحصر به فرد روی تراشه فیزیکی ذخیره می شود، اما سیم‌کارت الکترونیکی یا eSim قطعه‌ای کوچک است که درون دستگاه قرار دارد و هیچ داده‌ی از پیش تعیین شده‌ای روی حافظه آن نیست.

هنگامی که شما دستگاهی را می ­خرید، به جای آن که سیم‌کارت خود را در دستگاه بگذارید، شرکت مخابراتی اطلاعات مورد نظر و شماره شناسایی منحصر به فرد شما را به وسیله اینترنت، به سیم کارت الکترونیکی یا eSIM که در دستگاه وجود دارد، منتقل می‌کند.

مزایای سیم کارت الکترونیکی یا eSIM

  • اتصال سریع یکی از مزایای سیم‌کارت‌های الکترونیکی است. دیگر لازم نیست در انتظار ارسال سیم‌کارت از شرکت مخابراتی بمانید. تنها با اسکن یک کد می‌توانید سیم‌کارت خود را داشته باشید.
  • داشتن شماره‌های نامحدود، یکی دیگر از مزایای سیم‌کارت‌های الکترونیکی است. شما می‌توانید هرتعداد شماره تماس را که می‌خواهید، فقط بر روی یک eSIM فعال کنید. به این ترتیب می‌توانید شماره تماسی برای کار، شماره‌ای برای دوستان و… داشته باشید.
  • در مسافرت‌های خارجی لازم نیست سیم‌کارت خود را عوض کنید. کافی است QR code مشخصی را اسکن کنید، تا شماره‌ی جدید کشور مقصد، روی دستگاه شما فعال شود.
  • با استفاده از eSIM، شکاف سیم کارت بر روی دستگاه شما حذف می‌شود و شما دستگاهی با قطر نازک‌تر و ظاهری ظریف‌تر خواهید داشت.
  • اطلاعات سیم‌کارت‌های الکترونیکی از آن جهت که به صورت دیجیتال و در یک فضای ابری جا به جا می‌شود امن‌تر هستند. در این حالت امکان این که سیم‌کارتی با شماره اشتباه را روی دستگاه خود فعال کنید، از بین می‌رود.

چالش‌های سیم کارت الکترونیکی یا eSim

  • سیم‌کارت‌های الکترونیکی با گوشی‌های قدیمی سازگار نیستند و برای استفاده از آن‌ها لازم است تا هزینه‌ی بیشتری پرداخت کنید و یک دستگاه جدید تهیه کنید.
  • در حال حاضر دستگاه‌هایی که در آن‌ها eSIM به کار رفته است، قیمت نسبتا بالایی دارند.
  • سیم‌کارت الکترونیکی قابلیت جا به جایی بین دستگاه‌های مختلف را ندارد و فقط در یک دستگاه می‌توان از آن استفاده کرد.
  • برای ذخیره اطلاعات تماس بر روی eSIM و انتقال آن به دستگاه دیگر، باید اول اطلاعات را آپلود و سپس روی دستگاه دیگری دانلود کنید.

eSIM و مزایای آن در حوزه اینترنت اشیا

کار با eSim در کشورهایی که از اینترنت اشیا، در حوزه‌های مختلف استفاده می‌کنند، راحت‌تر است. چون در این کشورها دستگاه‌های زیادی هوشمند و متصل به اینترنت هستند و شرکت‌های IOT دیگر نیازی ندارند که میلیون‌ها سیم‌کارت را روی دستگاه‌هایشان نصب کنند و با یک eSim می‌توانند تمام دستگاه‌ها را پوشش دهند.

دفتر پیشخوان خدمات دولت یاوری کد 1501 خمینی شهر اصفهان

به عنوان نماینده رسمی شرکت ایرانسل در خمینی شهر، ارائه کننده کلیه خدمات کاربران ایرانسل می باشد.
جهت تهیه سیم کارت الکترونیکی یا eSIM با کارشناسان ما در تماس باشید